Hrad Okoř

„Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta...“

Lidice

Lidice leží asi 3 km od Okoře. Jejich osud za druhé světové války je známý doslova po celém světě. Jako odplata za atentát na říšského protektora R. Haydricha, s tím, že obyvatelé vsi údajně ukrývali atentátníkům, byla celá vesnice vypálena, muži povražděni, ženy odvezeny do sběrných táborů. Děti byly rozděleny do několika skupin, část jich následovala své matky, několik jich bylo posláno na převýchovu a šest jich zemřelo v kojeneckém ústavu. Pobyt v táboře v Chelmnu nepřežilo 82 dětí.

Právě osud lidických dětí inspiroval roku 1969 akademickou sochařku Marii Uchytilovou, která se rozhodla postavit v Lidicích Pomník dětským obětem války. Monumentální sousoší osmdesáti dvou dětí v nadživotní velikosti bylo (ještě v sádře) dokončeno v roce 1989. Marie Uchytilová však nečekaně zemřela a v jejím díle pokračoval manžel J.V. Hampl. Dnes v údolí všech 82 dětských bronzových soch a každoročně je navštíví tisíce návštěvníků. V jeho blízkosti se nalézá museum a budova Památníku s výstavou připomínající pohntou historii Lidic.

Od roku 2006 funguje v blízkosti pomníku i museum. V něm můžete shlédnout dvaceti minutový dokument o Lidicích s názvem “A nevinní byli vinni…”, nebo podle přání jeden ze tří filmů tematicky spojených s Lidicemi. Část původní expozice je k vidění v mramorové síni Památníku. Součástí pietního areálu je Růžový sad, symbol přátelství mezi národy, kde je vysázeno přes 200 druhů růžových keřů.

Vstupné na prohlíku galerie, muzea a výklad s prohlídkou pietního území a růžového sadu

Dospělí80,- Kč
Zlevněné 40,- Kč
Držitelé průkazů AMG zdarma
Rodinné vstupné (2dospělí+max.4děti) 140,- Kč
Pro organizované skupiny nad 20 osob sleva 10 %

Na prohlídku se doporučuje objednat se na tel. +420 312 253 755 a +420 312 253 088.

Návštěvní doba

Březen denně od 9:00 do 17:00
Duben až říjen denně od 9:00 do 18:00
Listopad až únor denně od 9:00 do 16:00

Doprava

Autem se do Lidic dostanete po silnici směrem na Kladno. Od okraje Prahy trvá cca 10 min.

Autobusy jezdí do Lidic z Dejvické v intervalu cca 20 min. Cesta trvá kolem 25ti minut.

Víte že…

Víte, že zámek Lednice by se mohl stejně dobře jmenovat „Mraznička“? Leží totiž v prohlubině, kde se kvůli inverzi drží studený vzduch. Oproti okolí je zde skutečně chladněji.