Hrad Okoř

„Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta...“

Zajímavosti v okolí

Budeč

Budeč (nedaleko obce Kováry) byl významným přemyslovským hradištěm a dosud stojící rotunda sv. Petra a Pavla je zřejmě nejstarší stavbou v Čechách. Postavena byla na sklonku 9. století z rozkazu knížete Spytihněva I.; věž jí přibyla v 12. století.

Číčovice

V Číčovicích, obci doložené už v 16. století, si můžete odpočinout na návrší u osmiboké barokní kaple Nalezení svatého Kříže z 18. století. Kousek od vsi jižním směrem stojí kostel sv. Vavřince, který byl původně románskou svatyní. Dodnes tento sloh připomínají dvě půlkruhová okna. Nad kostelem se tyčí buližníkový vrch Číčovický kamík. Pokud se vyšplháte až na jeho vrcholek, vězte, že se nacházíte na bývalém ostrůvku ve svrchnokřídovém moři. Dnes z něj neuvidíte širé masy vody, ale vyhlídka do kraje vás jistě potěší. Ve vsi možnost občerstvení.

Nový mlýn

K Novému mlýnu se dostanete od hradu Okoř značenou stezkou údolím Zákolanského potoka. Vkusně zrekonstruovanou budovu obklopuje upravená zahrada plná originálních soch a sousoší od akad. sochaře Miroslava Jiravy. Rozlehlá louka u potoka pár kroků za mlýnem přímo vybízí ke krátké zastávce a odpočinku. Pokud půjdete stejným směrem ještě o kousek dále, nepřehlédněte mohutný viadukt klenoucí se přes údolí. Zahrada Nového mlýna je soukromý pozemek! Prosíme nevstupujte bez souhlasu majitele.

Přední Kopanina

Přední Kopanina je mezi historiky známým místem. Ve středověku tu byla postavena románská rotunda zasvěcená sv. Máří Magdaleně. Vypíná se na vyvýšenině nad údolím Únětického potoka.

Trněný újezd

Rybníček v Trněném Újezdu vypadá na první pohled jako každý jiný. Má však jednu zajímavost: vytéká z něj krasový pramen.

Kněževes

O bohaté historii tohoto kraje svědčí i obec Kněževes. V dávných časech se v jejím bezprostředním okolí vyskytovalo mnoho tvrzí. Přímo ve vsi stávala věžová několikapatrová stavba. Patřívala zemanům z Kněževsi. Tvrz je poprvé zmíněna v roce 1383. Jejími majiteli byli např. královský kuchmistr Mikuláš z Kněževsi, pražský měšťan Jan z Kněževsi, Kateřina z Klinštejna aj. Roku 1420 byla tvrz svědkem kruté scény. Císař Zikmund obklíčil tvrz, Obránci se vzdali, ale tvrdého bojovníka ani to neobměkčilo a všechny přítomné i s knězem nechal upálit.

Podnebí

Zajímá vás okolí Okoře z pohledu meteorologa? Přinášíme několik číselných údajů platných pro toto území: Počet letních dnů 50 – 60, počet mrazových dnů 100 – 110, průměrná teplota v červenci 18 – 19 °C, průměrný počet dní se srážkami 1mm a více 90 – 100, počet jasných dní 40 – 50, počet zamračených dní 120 – 140.

Víte že…

Víte, že na rozmanité lyžování jsou Jizerské hory jako stvořené? Špičák, Berdřichov i Severák leží nedaleko od sebe a poskytují rozdílnou náročnost sjezdovek. Jízdenky zakoupené v jednom středisku jsou platné i v obou dalších.