Hrad Okoř

„Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta...“

Prohlídkový okruh

Torzo hradní věže obklopené napůl zřícenými stěnami, které dávají vzpomenout na dávnou pevnost a nedostupnost Okoře, jsou prvním vizuálním dojmem, vydáte-li se na prohlídku hradu. Hrad byl vybudovaný na skalce nad Zákolanským potokem a ta tvoří konzistentní součást opevnění. Oproti jiným hradištím postaveným ve stejné době má Okoř jednu zvláštnost: nestojí na žádné vyvýšenině a její majitelé museli proto často vymýšlet, jak zvýšit její obranyschopnost.

K hradu vede cesta ze vsi podél Zákolanského potoka. Dovede vás na malé nádvoří, kde máte možnost občerstvení. Během slunečných víkendových dnů tu bývá však doslova k „nepohnutí“, proto se na volné místo v restauraci nebo cukrárně raději moc nespoléhejte.

Prohlídkový okruh si můžete projít buď s průvodcem nebo bez něj. Trvá maximálně 40 minut a jedné prohlídky se smí zúčastnit maximálně 50 návštěvníků. Na prohlídku se vstupuje tzv. třetí branou. V hradu si zblízka prohlédnete torzo věže a ruiny raně gotické kaple. Na západní, severní a jižní straně opevnění si můžete všimnout zbytků pozdně gotického opevnění, které tvořila polokruhová bašta s klíčovými střílnami z 15. století. Svah východně od hradu, který skrýval potencionální nebezpečí ze strany útočníků, přiměl majitele vybudovat samostatnou předsunutou baštu, z které dnes můžete vidět valy a příkopy.

Víte že…

Víte, že vstupní branou do NP České Švýcarsko je malebná obec Hřensko? Můžete se odsud vydat na proslulou Pravčickou bránu, nebo si užít projížďku na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.