Hrad Okoř

„Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta...“

Prohlídkový okruh

Torzo hradní věže obklopené napůl zřícenými stěnami, které dávají vzpomenout na dávnou pevnost a nedostupnost Okoře, jsou prvním vizuálním dojmem, vydáte-li se na prohlídku hradu. Hrad byl vybudovaný na skalce nad Zákolanským potokem a ta tvoří konzistentní součást opevnění. Oproti jiným hradištím postaveným ve stejné době má Okoř jednu zvláštnost: nestojí na žádné vyvýšenině a její majitelé museli proto často vymýšlet, jak zvýšit její obranyschopnost.

K hradu vede cesta ze vsi podél Zákolanského potoka. Dovede vás na malé nádvoří, kde máte možnost občerstvení. Během slunečných víkendových dnů tu bývá však doslova k „nepohnutí“, proto se na volné místo v restauraci nebo cukrárně raději moc nespoléhejte.

Prohlídkový okruh si můžete projít buď s průvodcem nebo bez něj. Trvá maximálně 40 minut a jedné prohlídky se smí zúčastnit maximálně 50 návštěvníků. Na prohlídku se vstupuje tzv. třetí branou. V hradu si zblízka prohlédnete torzo věže a ruiny raně gotické kaple. Na západní, severní a jižní straně opevnění si můžete všimnout zbytků pozdně gotického opevnění, které tvořila polokruhová bašta s klíčovými střílnami z 15. století. Svah východně od hradu, který skrýval potencionální nebezpečí ze strany útočníků, přiměl majitele vybudovat samostatnou předsunutou baštu, z které dnes můžete vidět valy a příkopy.

Víte že…

Víte, že se věže hradu Trosky v Českém ráji jmenují Panna a Baba? Názvy si prý vysloužily podle šlechtičen, které je v minulosti obývaly. Ty dvě byly příbuzné a do krve se nesnášely.